Piramida Shqiptare
Piramida Shqiptare Autor: Arbėr Berisha E premte 18 Shkurt 2011 10:52 AM Qė nga gjeneza e njerzimit bota graviton nė planin hapsirė dhe kohė,ashtu dhe shoqėria shqiptare funksionon si piramida.Ta mar shembull piramidėn duket diēka serioze pėr njė biolog kur ka parasysh atė tė rėnditjes dhe klasifikimit tė kafshėve apo pėr njė historian qė i kujton piramidat egjiptiane. Hosni Mubaraku i mori plaēkat u largua ashtu siē vdiq Enver Hoxha bashk me sistemin e tij totalitarist,antifetarist,monist. Nė idenė e njė ekonomisti piramida nga Bruto nė Neto apo sistemi piramidal nė Shqipėri mė 1997 qė ishin sit ė prekurit nga djalli apo diskutimi i ditėve tė sotme pėr rrėzimin e piramidės nė Tiranė,pyramid e cila e ruan hijen dhe krenarin e medaljonit Komunist. Apo kohėt e fundit ku Tirana digjej nga turma huliganėsh qė digjnin,makina e thyenin dyqane,kurse disa qėndronin si spektatorė pėrmbi piramidė. Bunkerė me beton e hekur shqipėria enveriane,qė la ende mbeturina marksiste hegjemoniste,tė cilat vėrehen nė tunele pafund e depo si “Gėdeci” qė ishte tragjedi pas shpėrthimit.Piramida nuk di si do na dale por po shoh se me tė vėrtetė dhe populli shqiptarė ka hyrė nė njė labirint aq tė rrezikshėm qė ka shum dyer dhe kode si piramidat qė po u deshifruan do shpėtojm nga ndonjė Kaos i mundshėm politik. Disa janė faraonė qė synojnė karriken,kurse disa tjerė shtangen si mumje duke vuajtur pasojėn e mėkatit e disa tjerė flejnė gjumė nė Sarkofagė tė mėdhenjė prej granite e mermeri jo si ai i Prishtinės me radioaktivitet,por nė brendi tė tyre ka pėrplot stolira. Dhe si pėrfundim populli i mjerė ėshtė skllav apo rob i punės sė palodhur pėr tė ndėrtuar piramidėn dhe kėshtu shoqėria jonė ndėrtohet dhe nė fund Viktor Hygo thoshte : “ Tė kėqinjt kan njė lumturi tė zezė”
www.arber-berisha.tk
 
Button "Mi piace" Facebook
 
Pubblicitá
 
 
Oggi ci sono stati già 68822 visitatoriqui!
=> Vuoi anche tu una pagina web gratis? Clicca qui! <=