Tani e ka rradhën Irani
Tani e ka rradhėn Irani www.arber-berisha.it.gg Kur nisa ti shkruaj kėta rreshta,propaganda mediatike e Al-Jazeeres engleze ma mbushi mendjen se sulmi i ardhshėm i Amerikes do jet ndaj Iranit. Nė emėr tė demokracisė kinse femrat dhe njerzit me pikpamje demokratike po shtypen nga teokracia Iraniane njė spekulim i rradhės nga mediat sioniste. Duke ndjekur njė emision “Letters from Iran” e kuptova se irani do jet sfida e ardhshme pėr Amerikėn , Izraelin dhe simotrat e tij. Nė emisionin propagandistik nė fjalė paraqiteshin disa femra qė shpreheshin se po torturoheshin nga diktatura familjare teokratike dhe disa persona qe mendonin se regjimi po i shtyp ata. Revolucioni Iranian dhe idet propagandistike po e shtyjn popullin tė ngrej kokė lartė kunder partisė islame tė Mahmoud Ahmadinejad. Por drita jeshile pėr sulėm ndaj Bahrejnit i ėshtė hapur Mahmoud Ahmadinejad,kjo do shpie ne marrjen e tij mga Irani,ather ekonomia e naftes dhe te ardhurat Iraniane do ngriten dhe sulmi kyē pė iranin do jet Arabia Saudite,kėtė gjė nuk do e lejoj kurr Amerika,qė Irani tė marr Arabin Saudite,dhe thoni ju ēfar do tė ndodhė,Amerika di hyj nė luft me Iranin nė mes tė shkretėtirės Arabe,rreziku i dėshtimit Amerikan do thėrras nė ndihmė Izraelin me fuqit e tija nukleare i cili i posedon,Izraeli ka fuqi nukleare ēka sot njerzimi nuk mund ta koceptojė dot se sa shum ai ka. Amerika do jet nė kurthen e Izraelit,ēka izraelit ajo i duhet nėnshtruar plotėsisht,edhe pse sot obama nuk mundet tė lėviz nga karrikja pa urdherat e kongresmenėve dhe bankierėve izraelitė qė dominojnė senatin Amerikan kjo u vertetua mesevoni me kundershtimin e menjehershem per mosnjohje te shtetit tė Palestinės. Por pas kėsaj ēfar do ndodh,kur Arabia saudite do ktheht nė aren lufte sdo ket mė haxh,atėher prite kijametin,nė baz tė hadithit tė pejgamberit a.s i cili thot se nuk do vije kijameti derisa nuk dalin jexhuxh-mexhuxhet dhe tavafi,haxhi do vazhdon derisa ai tė ndalohet.Pra vllezer ndalimi i haxhit vjen si rezultat i luftės Iraniano-Amerikane pėr posedimin e Arabisė-Saudit,Amerika do humb ne mes shkretetire dhe do kerkoj ndihmesen e Izraelit ather izraeli do hyj ne veprim dhe ather si mendoni kush do ta marr Arabin Saudite ….. ? A do dal imam mehdiu me ushtrin e tij ta ēliroj vendin nga izraelitet e pa fe nga horasani me flamujt e zi qė ēdo musliman qė sheh duhet ti bashkangjitet kėtė ja lėmė kohės Allahu e di mėsėmiri por kijameti tashmė ka ardhur sepse shumica shenjave paralajmėruese jan aktivizuar dhe po i pėrjetojmė ē’do ditė. Ja dhe dy letra prononcuese pėr tė treguar se irani tashmė ėshtė shenjestruar : Sekretari i mbrojtjes i Shteteve tė Bashkuara, Leon Paneta, tha se ai do t’i shtroj shqetėsimet amerikane pėr konsekuencat e padėshiruara tė ēfarėdo aksioni ushtarak kundėr Iranit, gjatė takimit tė tij me ministrin e mbrojtjes sė Izraelit, Ehud Barak. Zoti Paneta theksoi se sulmi ndaj Iranit mund ta dėmtoj ekonominė botėrore. Pritet qė sekretari amerikan i mbrojtjers, Paneta, do tė marrė pjesė nė njė forum pėr sigurinė nė Halifaks tė Kanadasė, me ē’rast do tė takohet edhe me ministrin e mbrojtjes sė Izraelit, Ehud Barak.Tensionet lidhur me programin atomik tė Iranit janė rritur prej raportit tė fundit tė Agjencisė Ndėrkombėtare pėr Energji Bėrthamore (ANEB), i publikuar javėn e kaluar, ku thuhej se duket se Teherani ka punuar nė projektimin e bombės dhe ende mund tė zhvilloj hulumtime sekrete.Irani i kundėrshton kėto konstatime, duke thėnė se programi i tij atomik ka karakter paqėsor.Pra Irani akuzohet si vend nuclear,shtrohet pyetja pse nuk akuzohet izraeli apo miqt e Amerikės? Poashtu shefja e diplomacisė evropiane, Ketrin Eshton i ka bėrė thirrje Teheranit zyrtar qė tė dėshmojė se nuk posedon dhe se nuk ėshtė duke prodhuar armatim nuklear. Eshton ka deklaruar tė enjten se “edhe mė tej pret” qė Irani tė propozojė mėnyrėn pėr tė dėshmuar para Agjencisė ndėrkombėtare pėr energji atomike dhe botės se nuk ėshtė duke prodhuar armė atomike.“Ende presim”, ka thėnė ajo. Ndryshe, nė bisedimet me Iranin nė fillim tė vitit gjashtė fuqitė botėrore kanė ofruar njė sėrė idesh pėr mėnyrat me tė cilat Teherani do tė mund tė lėvizė pėrpara dhe tė dėshmojė se nuk posedon armatim nuklear. Irani vazhdimisht ka hedhur poshtė akuzat e perėndimit se ėshtė duke prodhuar armė bėrthamore. Teherani zyrtar ka insistuar se programi i tij ka qėllime humanitare pėr prodhimin e energjisė elektrike, ndėrsa ka paralajmėruar se do tė kundėrpėrgjigjet ashpėr ndaj ēdo sulmi eventual ushtarak kundėr kėtij vendi.Dhe normalisht kjo do ket kundersulmin e sajė,dhe Irani tashmė do e ketė rradhen e tij por kjo vėrtet do ketė pasojė me rrezikun e njė lufte tė re botėrore tė cilėn izraelitėt e duan sepse duan rendin e tyre tė ri botrorė por Allahu nuk dua lejojė atyre sepse Imam mehdiu do jet arma e cila do i shpartallojė ata Allahu edi mėsėmiri.Allahu na ruajt nga populli zullumqar. Imam.H.Arber Berisha / Nėntor 2011
www.arber-berisha.tk
 
Button "Mi piace" Facebook
 
Pubblicitá
 
 
Oggi ci sono stati già 68822 visitatoriqui!
=> Vuoi anche tu una pagina web gratis? Clicca qui! <=