Islami dhe i ashtuquajturi ekstremitet
Islami dhe i ashtuquajturi ekstremitet Sot shum njerėz kan problem me kuptimin e nocioneve apo fjalėve,si mangėsi e mos pėrdorimit tė fjalorėve dhe kuptimit tė fjalėve.Fjala ekstrem vjen nga latinishtja “Extremus’’ qė i bjen njė superlative,apo diēka jasht mase,ose i pėrkushtuar jazhtzakonisht. Mirėpo duhet ta sqarojmė njė gjė se ekstremiteti varet se kur perdoret dhe pėr ēfar pėrdoret,a ėshtė ai i dobishėm nė disa raste dhe kur ai ėshtė i pa dobishėm. Vlen tė pėrmendet se gjėrat nė tepricė janė ndėshkim hyjnor pėr njeriun,nė lidhje me kėtė Allahu fuqiplotė thot: Hani dhe pini, por mos e teproni…” [Sure A'raf, 31],ndėrsa Pejgamberi a.s ka thėnė nė njė hadith tė trasmetuar nga Ebu Said el Hudrij : Nuk mbush biri i Ademit njė enė me tė keqe se barku i tij. Allahu nuk i don ata qė e teprojnė dhe kalojnė nė eksteremitet-tepric ,mirpo Zoti nuk i don edhe ata njerėz qė muslimanin e pėrpikėt e qujanė ekstremist,pse ai u permbahet rregullave strikte qė Zoti ti e urdhėron nga Kurani famlartė dhe rregullat qė pejgamberi a.s ja mėson.Kem pra dy krahe krahun,etiketues,paragjykues qė bėn blasfemi ndaj muslimanėve tė rregullt duke i quajtur ata ekstremista pėr ti larguar nga feja islame,por kemi dhe krahun realisht ekstremista tė cilėt e teprojnė si nė ushqim dhe mos pėrmbajtje estetike ndaj ibadeteve nė lidhje me kėtė Resullullahi s.a.s thot : “Ruajuni nga teprimi nė fe sepse janė shkatėrruar para jush ata qė e kanė tepruar nė fe”. (Ahmedi, En-Nesai, Ibn Maxhe dhe Hakimi). Nė njė rast Muhamedi a.s Kur mori vesh se disa as'habė tė tij kishin vendosur tė agjėronin gjatė ditės, tė faleshin gjatė natės, duke u privuar nga gjumi dhe pushimi dhe nga jeta bashkėshortore me gratė e veta, erdhi dhe tha: “Ē'mendojnė ata qė e flasin kėtė e kėtė? Sa mė pėrket mua, pėr Zotin, unė nė mesin tuaj mė sė shumti i frikėsohem Zotit dhe kam vetėdijen mė tė lartė pėr Tė, por unė agjėroj dhe ha, falem dhe fle dhe bėj jetė bashkėshortore. Prandaj, kush devijon nga rruga ime - nuk ėshtė imi nuk i takon sunetit tim.”Ky islam ėshtė i lehtė,por ka katalog dhe rregull,kush shkel regullat humbet ,ashtu siē shoferi kur nuk rrespekton rergullat rrugore pėson aksident.Islami filloi sė pari me mbjelljen e farės sė teuhidit dhe ishte perjudha mekase,pastaj pasi kaluna 13 vite erdhi perjudha medinase,populli jonė evropian qoft Shqiptaro-Kosovar,ėshtė ende nė perjudhen mekase andaj shum hoxhallar nxitohen duke mos pasur metod pune,ku shpesh kalojnė nė shpjegime tė perjudhes medinase,rreziku qė mund tė sjellė kjo metodologji pune ėshtė shum i madh,sepse pa mėsuar shehadetin,teuhidin,nuk mund tė hysh nė spjegime pėr botėn e xhinėve apo analiza tė rėnda pėr njė audienc qė ende se ka tė qartė akiden,teuhidin.Mėsimi i njeriut se ai si duhet tė besojė dhe adhurojė Allahun njė ,ėshtė lehtėsim qė ai tė njoh esencėn e fesė islame. Tani unė kam nisur njė seri ligjėratash nė rrjetin youtube nė internet me tema : Mėsime nga teuhidi me pjesė,duke parė tė arsyeshme nevojėn e popullatės e cila ka devijuar nga konceptet themelore duke adhuruar ligjet e njerzve,politikėn,si dhe duke adhuruar dikėn tjetė veē Allahut, gjė e cila ėshtė e pafalshme.Muslimanėt akuzohen si ekstremistė nga vet ekstremistėt mediatikė,kur gazetari pyeste pastorin pse po djeg Kuranin ai skishte arsye ti kthene pergjigjen skishte argumente. Muslimanėt Shqiptarė rrahen,keqtrajtohen nė Maqedoni nga ekstremistėt maqedono-krishterė dhe askush nuk ngre zėrin se kush vėrtet qėnka ekstremisto-terrorist.Burgjet e Guantanamos mbushur me musliman ku me trupat e muslimanėve bėhen keqtrajtime ēnjerzore,askush nuk ngre zėrin pėr ekstremizmin dhe terrorizmin qė u bėhet kėtyre njerzve,ku kjo bie ndesh edhe me tė drejtat e nejriut.Shum pak,shkruhet pėr ekstremizmin ndaj muslimanėve nė Reēak-Kosovė qė pat ndodhur kur Kosova ishte okupuar nga Serbėt apo pėr masakrėn nė Srebenicė ku me mijra u masakruan. Nuk di kush qėnka ekstremist,por di qė bota arabe po pėrgjaket kudo nga inskenimet masono-sioniste qė paguajn pilot-revolucionar tė bėjnė trazira dhe ti shpien muslimanėt nė gėrmadha duke lėn fajin kinse terrorizmi islamik,kur dihet se Allahu thot nė Kuran : Nė fe nuk ka dhunė.ėshtė sqaruar e vėrteta nga e kota. E kush nuk i beson tė pavėrtetat, e i beson All-llahut, ai ėshtė kapur pėr lidhjen mė tė fortė, e cila nuk ka kėputje. All-llahu ėshtė dėgjues i dijshėm.[ El-Bekare 256] Ndėsa nė njė vend tjeter Allahu Thot : «Dhe me atė qė tė ka dhėnė Allahu, kėrko(ta fitosh) botėn tjetėr, e mos le mangut atė qė tė takon nga kjo botė, dhe bėj mirė ashtu siē tė ka bėrė Allahu ty, e mos bėj tė kėqija nė tokė, se Allahu nuk i do ērregulluesit.» [Sure El Kasas, 77 ] Allahu na ruajt nga estremizmi dhe etiketizmi nga tė tjerėt,Allahu na ruajt nga armiqt e fesė islame dhe na bėftė tė triumfojm ndaj tyre dhe vėrtet kush i ka shpallur luftė Allahut ai e ka tė humbur luftėn pa dyshim pa ja nisur luftės. Imam.H.Arber Berisha 13.03.2012/ www.arber-berisha.it.gg
www.arber-berisha.tk
 
Button "Mi piace" Facebook
 
Pubblicitá
 
 
Oggi ci sono stati già 69541 visitatoriqui!
=> Vuoi anche tu una pagina web gratis? Clicca qui! <=